10
strona główna

„Napisz, że dniem i nocą wzrok mój spoczywa na nim,
a że dopuszczam te przeciwności, to dlatego, aby pomnożyć jego zasługi.
Nie za pomyślny wynik nagradzam, ale za cierpliwość i trud dla mnie podjęty" (Dz. 86).

„Tyle koron będzie w koronie jego, ile dusz się zbawi przez dzieło to” (Dz. 90).„U stóp Pana Jezusa widziałam swego spowiednika, a za nim wielka liczba duchownych najwyższych, których strojów nigdy nie widziałam, tylko w widzeniu. A za nimi różne stany duchowne; dalej widziałam wielkie tłumy ludzi, których okiem ogarnąć nie mogłam. Widziałam z Hostii wychodzące te dwa promienie, jakie są w tym obrazie, które się ściśle złączyły ze sobą, ale nie pomieszały, i przeszły do rąk mego spowiednika, a później do rąk tych duchownych i z ich rąk przeszły do ludzi, i wróciły do Hostii" (Dz. 344).


BEATYFIKACJA KSIĘDZA MICHAŁA SOPOĆKI


28 września 2008 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbyła się beatyfikacja ks. Michała Sopoćki - spowiednika i kierownika duchowego św. siostry Faustyny - założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył delegat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji do Spraw Beatyfikacji i Kanonizacji. Arcybiskup Angelo Amato dokonał aktu beatyfikacji, odczytując dekret papieża Benedykta XVI wydany w Watykanie 26 września 2008 r.:

"(...) naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Michałowi Sopoćce, prezbiterowi, który swoje życie poświęcił głoszeniu Miłosierdzia Bożego, dając wzór kapłańskiej świętości, przysługiwał tytuł Błogosławionego i aby Jego święto obchodzono corocznie 15 lutego w dniu Jego narodzin dla Nieba, w miejscach i sposób określony przez Prawo."W uroczystości uczestniczyli: Nuncjusz Apostolski w Polsce, przedstawiciele najwyższych władz Polskiego i Litewskiego Kościoła, kardynałowie, ponad 100 arcybiskupów i biskupów polskich oraz około 500 kapłanów z kraju i zagranicy.Obecni byli przedstawiciele wielu Zakonów męskich i żeńskich. Najliczniejszą grupę stanowiły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego wraz z pielgrzymkami z 12 krajów, w których są domy zakonne tego Zgromadzenia.
Przybyli również: Prezydent RP Lech Kaczyński oraz ostatni Prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Marszałek Sejmu RP, posłowie, władze miasta, przedstawiciele świata nauki i Wojska Polskiego.

Ponadto bezpośrednio oraz za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych - w uroczystości  uczestniczyła niezliczona rzesza wiernych.


Harcerze z Białostockich szkół, uczestnikom uroczystości beatyfikacyjnej, rozdali około 100 tysięcy obrazków z Wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, dar od Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Papież Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Anioł Pański",
którą w niedzielę 28 września 2008 roku odmówił z wiernymi w Castel Gandolfo,
za pośrednictwem mediów pozdrowił uczestników uroczystości:„Witam przybyłych tu, do Castel Gandolfo, Polaków. W szczególny sposób pozdrawiam dzisiaj uczestników odbywającej się w Polsce, w Białymstoku, beatyfikacji sługi bożego, ks. Michała Sopoćki, spowiednika i przewodnika duchowego św. Faustyny Kowalskiej. Za jego sugestią w znanym „Dzienniczku" opisała ona swoje doświadczenia mistyczne i objawienia Jezusa Miłosiernego. Także dzięki jego staraniom został namalowany i przekazany światu znany obraz z podpisem „Jezu ufam Tobie". Sługa Boży dał się poznać jako gorliwy kapłan, profesor i wychowawca, krzewiciel kultu Bożego Miłosierdzia. Łączę się w radości z Archidiecezją Białostocką i Wileńską oraz ze wszystkimi wiernymi w świecie, którym bliskie jest przesłanie Jezusa Miłosiernego...".

Sarkofag z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku 

 

<< spis treści
www.faustyna.eu

do góry

 

 

Prawa autorskie zastrzeżone: © opracowanie tekstu - Urszula Grzegorczyk
Konsultacja - siostra Maria Kalinowska, Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Kopiowanie wyłącznie z podaniem pełnej nazwy źródła pochodzenia

Autor zdjęć: br. Paweł Gondek OFMCap